Wyposażenie biura

Szafy na dokumenty w każdej profesjonalnej firmie

Szafy na dokumenty – dlaczego warto?

Praca w biurze jest trudna. Wymaga ciągłego skupienia oraz zdolności odpowiedniego organizowania swojego czasu oraz swojego miejsca pracy. Organizacja jest absolutną koniecznością podczas pracy w biurze. Wystarczy zaledwie parę przesortowań między aktami, a już możemy niechcący stracić parę ważnych dokumentów. Ich odnalezienie bywa trudne, a niekiedy nawet niemożliwe. Dlatego też każdy pracownik biurowy na pewno zgodzi się z opinią, że w każdym biurze kadra powinna ustalić swój system dla pracy. System ten umożliwia odpowiednie zorganizowanie sposobu w jakim układane są wszelkie dokumenty, przechodzące przez ręce pracowników. Ważne jest też to gdzie one ostatecznie trafią – co oczywiście wymaga postawienia w biurze takich mebli jak szafy na dokumenty.

Wysokie zapotrzebowanie

Olbrzymie zapotrzebowanie na tego rodzaju meble biurowe sprawiło, że w Polsce istnieje bardzo wiele firm, zajmujących się produkowaniem różnego rodzaju modeli szaf na dokumenty. Modele te mogą się różnić z wielu powodów. Zazwyczaj szafy na akta są szafami przeciętnej wysokości, zbudowanymi głównie z szuflad. Liczba szuflad może zależeć od tego jaki rodzaj szafy na akta postanowimy kupić. Szuflady mają różne wymiary, chociaż standardowe szafy na akta są dostosowane do dokumentów w formacie A4. Inne formaty są znacznie rzadziej używane, choć i dla nich można znaleźć odpowiednie szafy na dokumenty, jeżeli ktoś jest gotowy dobrze poszukać.

Bezpieczeństwo i stabilność

Mówiąc o szafach na dokumenty, oczywistym problemem z jakim trzeba się zmierzyć jest odpowiednia ochrona danych, jakie zawierają przechowywane dokumenty. Nie każdy bowiem powinien mieć dostęp do niektórych informacji, na przykład do kartotek medycznych w przychodniach. Dlatego też każda z szuflad w szafie może mieć zamontowany zamek na klucz. Innym rodzajem zabezpieczenia jest sposób w jaki montowane są wszystkie szuflady. Chodzi o to, aby uniemożliwić ich przypadkowe wypadnięcie z szafy. Jednocześnie ograniczyć to jak przesuwa się środek ciężkości szafy podczas otwierania szuflady. Mówiąc jednak o stabilności, warto zauważyć, że często szafy na akta są tak zbudowane, że można zaglądać tylko do jednej szuflady w danym momencie. Jej otwarcie automatycznie uniemożliwia otwieranie innych.

Meble ognioodporne

Oprócz ochrony dokumentów przed dostępem osób nieupoważnionych, potrzebne jest też zabezpieczenie dokumentów przed potencjalnymi zniszczeniami, na przykład, w wyniku pożaru. Jeżeli ktoś jest gotowy zainwestować nieco więcej pieniędzy po to, aby zadbać o bezpieczeństwo przechowywanych akt, to dobrym pomysłem mogą być modele szaf na dokumenty zbudowane w sposób, który uodparnia je na działanie bardzo niebezpiecznych czynników. Do takich czynników można również zaliczyć ogień podczas pożaru. Nie można co prawda stwierdzić jak długo szafy na dokumenty są w stanie przetrwać w tak ciężkich warunkach. Na pewno mogą stanowić względnie dobrą ochronę dla dokumentów podczas mniejszych pożarów.

Odpowiednio zabezpieczone

Szafy na dokumenty są chronione także poprzez warstwę lakieru, którym są często pokrywane z zewnątrz. Nadaje im to połysku oraz ogranicza zniszczenia. Kolor szafy na dokumenty bardzo często jest kwestią wyboru osoby kupującej. Zatem bez problemu można znaleźć szafę, która będzie dobrze wyglądać w konkretnym pomieszczeniu biurowym, który urządzamy. Szukając modelu, który spełni nasze wymagania, nie powinno się oszczędzać. Kupując szafy na dokumenty dba się o bezstresową pracę w biurze podczas długich lat korzystania z szafy. Zatem o wiele mądrzej jest kupić szafę droższą, ale zbudowaną z materiałów dobrej jakości.